Bimota powraca do WorldSBK w 2025 roku

2024.04.25

Bimota powraca do WorldSBK w 2025 roku


 

Kultowy włoski producent motocykli Bimota powróci na światową scenę wyścigową w 2025 roku, rywalizując w mistrzostwach Motul FIM WorldSBK.

Zwycięzcy Mistrzostw Świata 350 cm3 z 1980 roku (Jon Ekerold na dwucylindrowej, dwusuwowej maszynie Bimota YB3) odnieśli również sukces w Formule TT 1 z legendą Virginio Ferrari na pokładzie YB4R, zdobywając mistrzostwo w 1987 roku. Czterosuwowe maszyny nie były obce, Bimota wygrała aż siedem wyścigów w pierwszych mistrzostwach World Superbike w 1988 roku dzięki Davide Tardozziemu (5) i Stephane Mertensowi (2). Nawet w 2000 roku Bimota wciąż była w stanie wygrać wyścig WorldSBK dzięki nieżyjącemu już, wspaniałemu Anthony'emu Gobertowi na maszynie SB8R, który stanął na najwyższym stopniu podium podczas mokrego weekendu wyścigowego na Phillip Island.

W sezonie 2025 Bimota będzie współpracować z Kawasaki w ramach wspólnego przedsięwzięcia, które zaowocuje podwoziem Bimota z silnikiem Kawasaki (oraz powiązaną technologią), rywalizującym w WorldSBK. Nie tylko jednostka napędowa Ninja ZX-10RR będzie znana, ale także wielu pracowników zespołu, ponieważ Kawasaki przenosi swoje wysiłki do programu wyścigowego Bimota, co stanowi przełomowy moment w podróży Kawasaki Racing Team po prawie czterech dekadach w najważniejszej globalnej serii wyścigowej opartej na maszynach produkcyjnych, które można kupić w salonach dealerskich.

Uznając nie tylko dziedzictwo Kawasaki w wyścigach Superbike, ale także ścisłą współpracę i synergię między większościowym udziałowcem Bimota, Kawasaki, a włoskim producentem z Rimini, nowy zespół będzie działał pod nazwą Bimota by Kawasaki Racing Team. Nowy zespół, dysponujący maszyną opracowaną wspólnie przez Bimota i Kawasaki, będzie odgrywał kluczową rolę w szerszym globalnym rozpoznawaniu i obecności marki Bimota na rynku, a także będzie miał kluczowe znaczenie dla podkreślenia kunsztu i staranności, z jaką tworzony jest każdy produkt Bimota. Oczekuje się, że to szersze uznanie dla marki i jej wyścigowego DNA przyczyni się również do zwiększenia popytu i sprzedaży motocykli ulicznych Bimota.

Mówiąc o nowym kierunku dla Kawasaki w WorldSBK, Prezes i Dyrektor Generalny Kawasaki Motors, Ltd. Hiroshi Ito, stwierdził: "Bimota ma godną pozazdroszczenia reputację doskonałości w projektowaniu i produkcji motocykli. W ramach naszej wizji ewolucji tej znanej na całym świecie marki postrzegamy wyścigi jako logiczny kolejny krok zarówno pod względem rozwoju produktu, jak i ekspozycji marki na globalnej scenie. Nasze zaangażowanie w WorldSBK jest tak silne, jak zawsze i mamy nadzieję, że ten nowy projekt wyścigowy doda energii fanom zarówno Bimoty, jak i Kawasaki. Pasja do sukcesów wyścigowych pozostaje i z niecierpliwością czekamy na obecność Bimota by Kawasaki Racing Team na starcie WorldSBK w 2025 roku".


W imieniu Bimota, dyrektor operacyjny, Pierluigi Marconi, skomentował: "Inżynieria, technologia i codzienne wsparcie biznesowe już oferowane przez Kawasaki sprawiły, że Bimota mocno powróciła do świadomości mediów i potencjalnych klientów, teraz nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok w naszej ewolucji. Bimota ma wyścigi jako część swojego DNA od samego początku, a rywalizacja w WorldSBK wraz z rozwojem naszej nowej gamy produktów, przy jednoczesnym rozszerzaniu europejskiej i globalnej sieci dealerskiej, ma niezaprzeczalną logikę. Niezrównane doświadczenie obecnych ekspertów zespołu wyścigowego Kawasaki oraz pełne wsparcie i współpraca Kawasaki Motors, Ltd. w Japonii napawają nas dumą i optymizmem. Bimota by Kawasaki Racing Team z pewnością będzie fundamentem kolejnego rozdziału w historii naszej marki".

Menedżer zespołu KRT, Guim Roda, podsumował: "W ciągu ostatnich trzynastu lat ja i wszyscy pracownicy warsztatu KRT w Granollers poświęciliśmy się całym sercem projektowi Kawasaki Superbike i zdobyliśmy w tym czasie siedem tytułów zawodnika WorldSBK oraz liczne nagrody zespołowe i producenta. Teraz - po prawie czterech dekadach rywalizacji Kawasaki w mistrzostwach Superbike - jesteśmy dumni, że możemy być częścią nowej ery, tworząc infrastrukturę nowego zespołu Bimota by Kawasaki Racing Team. Z pewnością poświęcimy trochę czasu na refleksję i świętowanie dziedzictwa Kawasaki w wyścigach Superbike, ale jesteśmy również niezwykle podekscytowani, że będziemy kluczowym elementem tego nowego wspólnego przedsięwzięcia Bimoty i Kawasaki. Jest to ewolucja podejścia Kawasaki do najwyższego poziomu wyścigów produkcyjnych i jesteśmy zaszczyceni, że możemy odegrać naszą rolę w tym nowym projekcie. Jestem przekonany, że dysponujemy technologią i zasobami ludzkimi niezbędnymi do odniesienia sukcesu, a wystawienie imponującego zespołu dwóch kierowców w mistrzostwach Motul FIM WorldSBK 2025 będzie świeżym, energetyzującym doświadczeniem".